Twoje stopy każdego dnia wykonują gigantyczną pracę, pokonując nawet kilka tysięcy kroków dziennie. Dlatego tak istotne jest noszenie wygodnych butów. Jednak znalezienie odpowiedniego obuwia nie zależy jedynie od standardowego rozmiaru wkładki. Może okazać się, że trzy osoby noszące ten sam rozmiar, mogą nie czuć się tak samo komfortowo w tych samych butach. Za tą tajemnicą stoi tęgość obuwia, która odpowiednio dobrana, daje możliwość satysfakcjonującego korzystania z butów.

Kształt, długość i tęgość stóp zależą od wielu czynników. Duży wpływ ma budowa ciała, wzrost, stan zdrowia, a nawet styl życia. Noszenie niedopasowanych butów, czyli zbyt obcisłych lub luźnych może w dłuższej perspektywie prowadzić do bolesnych dolegliwości, takich jak haluksy, czy odciski. Warto pamiętać, że dobór pasującego obuwia nie jest jedynie kwestią komfortu, ale ma również realny wpływ na stan zdrowia.

Tęgość buta – co oznacza?

Rozmiar buta składa się z dwóch elementów. Jest to długość wkładki i tęgość buta. Tęgość wyznacza się w kilku miejscach, ale najważniejszym pomiarem jest najszersze miejsce w podstawie przedstopia. Brany pod uwagę jest także obwód przedstopia. Stopy każdej z osób różnią się od siebie, zatem i tęgości mogą być różne.

Najlepszym sposobem na potwierdzenie, czy jesteś posiadaczem buta o odpowiedniej szerokości jest spełnienie kilku warunków i obserwacja poziomu komfortu. Jeśli stopa swobodnie przylega do wnętrza buta, nie jest w nim za mocno uciskana, ani nie ma zbytniego luzu, najprawdopodobniej masz dobrze dobrane buty. W ocenie dopasowania weź też pod uwagę to, że pięta powinna dobrze przylegać do wyściółki, a ogólne czucie bez sznurowania lub zapinania powinno być wygodne i nie ograniczać.

 

Brązowe skórzane buty marki Ambiorix uszyte na miarę

 

W jaki sposób mierzona jest tęgość stopy?

Pomiary tęgości stopy składają się z czterech wartości. Mierzone są szerokości: przedstopia i pięty oraz obwody: przedstopia i podbicia. Należy pamiętać, że osoba, z której zdejmuje się pomiary musi trzymać się w postawie stojącej z równomiernie rozłożonym ciężarem ciała, a pięty powinny przylegać do podłogi. Ręce należy rozluźnić, a dłonie skierować w dół.

Przy kupowaniu butów można spotkać się z różnymi tabelami rozmiarów tęgości buta. Tabele różnią się najczęściej ze względu na kraj, w jakim produkowane jest obuwie, czasem zdarza się, że poszczególni producenci posługują się wewnętrznymi rozmiarami. Najczęściej jednak korzysta się z rozmiarów, które przedstawimy poniżej. Skala została stworzona w taki sposób, aby litery bliższe początkowi alfabetu wskazywały na mniejszy rozmiar, a kolejne z nich oznaczały szersze wymiary.

  • tęgość buta E – bardzo wąskie stopy, przeznaczone dla osób, którym buty o standardowej tęgości zsuwają się ze stóp;
  • tęgość buta F – wąskie stopy, sprawdzą się u szczupłych i zazwyczaj wysokich osób;
  • tęgość buta G/D – najbardziej uniwersalny rozmiar, produkuje się najwięcej obuwia w tych właśnie wymiarach;
  • tęgość buta H – buty w tym rozmiarze sprawdzą się u osób o szerszych stopach niż standardowe
  • tęgość buta J – buty w tym wymiarze dobrze sprawdzają się u osób z bolesnymi dolegliwościami, haluksami
  • tęgość buta K – buty ortopedyczne, przeznaczone dla osób ze zwyrodnieniami i stopami wrażliwymi na ucisk, bardzo szerokie
  • tęgość buta M – najszersze buty, stosowane przez osoby zmagające się z obrzękami, opuchlizną i dolegliwościami bólowymi

 

Czarne skórzane buty marki Ambiorix uszyte na miarę

 

Buty na miarę – inwestycja w komfort, zdrowie i jakość.

Nie wszystkie marki produkują buty z uwzględnieniem różnych tęgości butów, przez co znalezienie komfortowego obuwia może okazać się nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o męskie obuwie formalne. Odpowiedzią na ten problem jest stworzenie spersonalizowanych butów na miarę. Dzięki temu rozwiązaniu możesz dobrać idealne buty, które będą pasowały do parametrów budowy konkretnej stopy.

Zakup butów na miarę dla niektórych może wydawać się ekstrawagancją, ale korzyści, jakie ze sobą niosą okazują się bezcenne. Buty szyte na miarę tworzone są zgodnie ze specyficznymi wymaganiami i wymiarami. Masz także realny wpływ na projekt i na ostateczny wygląd wymarzonego obuwia. Buty wykonane na zamówienie są znacznie mocniejsze i trwalsze niż standardowe modele z półki sklepowej.

 

Produkcja butów na zamówienie Ambiorix

 

Skala tęgości obuwia stosowana w Spilliaert

Marka Spilliaert sprzedaje buty szyte na miarę tworzone w ścisłej współpracy z belgijską firmą Ambiorix. Ambiorix to firma, która słynie z luksusowych materiałów i w świecie mody męskiej jest znana jako bardzo prestiżowa. Tabela rozmiarów funkcjonuje w skali numerycznej i przedstawia się następująco:

 • 6 -XS – bardzo wąska stopa
 • 7 – S – wąska stopa
 • 8 – M – regularny rozmiar stopy
 • 9 – L – szeroka stopa
 • 10 – XL – bardzo szeroka stopa

Obok skali numerycznej podana jest przyjęta w Europie skala rozmiarów, co ułatwia interpretację. Każda para butów tworzona jest po uprzednim zebraniu pomiarów od konkretnego klienta.

Zaopatrz się w spersonalizowane i eleganckie buty!

Wybór butów na miarę zapewnia komfort noszenia i dobry wpływ na zdrowie. Pozwala także na posiadanie naprawdę wyjątkowego obuwia. Szukasz pary stworzonej z konkretnego rodzaju skóry? A może chcesz wykorzystać swój kreatywny styl? W Spilliaert masz wpływ na wybór modelu i personalizowane detale. Jeśli chodzi o skóry, nasi klienci najczęściej wybierają cielęce, ale w ofercie mamy także egzotyczne rodzaje, między innymi skórę konia, strusia, a nawet rekina.

Cokolwiek chcesz zrobić, nasz zespół zrobi wszystko by jak najlepiej odpowiedzieć na Twoje potrzeby. Współpraca ze Spilliaert zaowocuje dopasowanymi, wygodnymi i spersonalizowanymi butami. Wybieraj wśród styli i kolorów, a my dostarczymy niepowtarzalną parę butów, skrojoną  idealnie dla Ciebie.